Piráti ve Zlíně prosazují inteligentní dopravní systém

05. 04. 2019
Piráti ve Zlíně prosazují inteligentní dopravní systém
Piráti ve Zlíně prosazují inteligentní dopravní systém

Rozšíření a modernizace funkcí informačních tabulí při vjezdu do města, informace o dostupnosti parkovacích míst v reálném čase, ale i inteligentní dopravní systém. To vše bude pro občany Zlína v blízké budoucnosti běžnou záležitostí.

„Když někdo uslyší „Smart-city“, tak si mnozí představí například chytrou lavičku, avšak myšlenka těchto měst je zejména o získávání chytrých dat a jejich aplikací do praxe“, říká Pirátský radní pro oblast IT Jiří Jaroš.

Město se chystá nainstalovat na některá parkoviště v důležitých oblastech chytrá čidla, která umožní v reálném čase sledovat obsazenost míst, což následně také umožní analýzu parkování ve městě. Některá data také pomohou Městské policii, která bude moci díky online systému sledovat nepovolené parkování a kontrolovat jej.

Už dnes ve Zlíně dokáže doprava komunikovat například s daty z trolejbusů. Systém umožňuje trolejbusu projet, dá mu zelenou, a tak nemusí brzdit. Dostává preferenci bez ztráty času a umožní mu dohnat zpoždění. „Díky postupnému prolínání inteligentního dopravního systému do Zlína se budeme moci dočkat momentu, kdy systém rozpozná, že skončil hokejový zápas a uvolní průjezdnost od stadionu“, uzavřel Jiří Jaroš. Celý projekt se pohybuje ve výši 12 miliónů korun, které však chce město pokrýt z evropských dotací.


Autor článku

Mediální odborMedialni Odbor

Mediální odbor

Mediální odbor místní sdružení Pirátské strany.


jaromir.horky@pirati.cz