Reklamy, kam se podíváš, nevzhledné nápisy a rušivé cedule po celém centru – je to dobře nebo už to zachází příliš daleko? Pirátská zastupitelka Zuzana Fišerová se začala zabývat vizuálním smogem ve Zlíně a iniciovala koncepční řešení této problematiky.
Vizuální smog ničí dojem z veřejného prostranství a snižuje bezpečnost silničního provozu, proto je tuto problematiku třeba řešit koncepčně. Piráti tuto problematiku již před několika měsíci otevřeli na jednání kontrolního výboru. „Příkladů, jak lze situaci řešit je několik, můžeme k tomu přistoupit jako Brno a vytvořit vlastní manuál proti vizuálnímu smogu, který navíc dělí město na různé zóny. V blízkém Uherském Hradišti zase vypracovali přehlednou metodiku umisťování reklamních a informačních zařízení na území Městské památkové zóny,“ říká pirátská zastupitelka Zuzana Fišerová, která z pozice členky Kontrolního výboru řešení problematiky vizuálního smogu ve Zlíně iniciovala.
Již v historii byly na právním odboru Zlínského magistrátu řešeny pracovní varianty nařízení o jednotném vizuálním vzhledu v centru města, avšak zatím neúspěšně. „Velmi pěkně je problematika vizuálního smogu ve Zlíně zpracována například v diplomové práci Problematika vizuálního smogu ve veřejném prostoru studentky Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Anety Oulehlové. Z výzkumu, který studentka v rámci své práce zpracovala, jasně vyplývá, že občany Zlína tato problematika zajímá a trápí,“ dodává Zuzana Fišerová.
Nyní se na radnici rozbíhají pracovní schůzky o aktualizaci nařízení rady města o regulaci reklamy, která by otázku reklamního smogu měla řešit. „Město Zlín, které se prezentuje jako město architektury, si to rozhodně zaslouží,“ ukončila Fišerová.