Ve Zlíně vzniknou byty sociální rehabilitace

29. 04. 2019
Ve Zlíně vzniknou byty sociální rehabilitace
Ve Zlíně vzniknou byty sociální rehabilitace

Ve čtvrtek 25. dubna Zlínští zastupitelé schválili rozpočtové opatření pro vznik sociálních bytů. Toto bydlení má sloužit zejména pro lidi, kteří se vracejí z psychiatrické léčebny do normálního života, tito klienti zde získají zázemí, které aktuálně Zlínu schází. Duševně nemocní se v těchto zařízeních naučí samostatnosti, k dispozici však budou mít nepřetržitou odbornou pomoc.

Celá situace si vyžádala také protesty a petice zdejších obyvatel, kteří se obávají vzniku problémů s novými obyvateli čtvrti, kritizují také malou komunikaci města se stávajícími občany. „Považuji vzniklou situaci za nešťastnou. Myslím si, že město mělo lépe komunikovat o svém záměru s obyvateli Letné, předešlo by tak vyhroceným reakcím. Bohužel máme pouze tři zastupitele, ze kterých nemá nikdo v gesci sociální bydlení a nebyl ani součástí skupiny řešící tento projekt. Pokud by to tak bylo tak bychom určitě byli proaktivnější,“ komentuje celý problém předseda zlínských Pirátů Mirek Šiřina.

Pirátští zastupitelé v tomto bodě hlasovali pro schválení rozpočtového opatření, celý projekt si vyžádá asi 35,5 milionu korun, avšak až 90 % nákladů by mohla pokrýt evropská dotace. „Neustále můžeme slyšet ze všech stran, že město nestaví sociální byty, ale teď když se město rozhodne takové bydlení postavit z peněz z Evropské unie, tak jsou obyvatelé proti. Pacienti již Letnou navštěvují a nejsou nebezpeční, proto nevidím důvod, proč by zde nemohli bydlet a proč tento záměr nepodpořit,“ konstatoval zastupitel Milan Klajn.

Mrzí nás špatná komunikace města s občany, avšak věříme, že se již celý problém podařilo dostatečně vysvětlit a vykomunikovat se zdejšími obyvateli. „Jsem pro pomoc všem nemocným lidem ochotným se léčit, proto s výstavbu bytů sociální rehabilitace v naší čtvrti souhlasím.“ uzavřela Kateřina Hanáková obyvatelka Letné.


Autor článku

Mediální odborMedialni Odbor

Mediální odbor

Mediální odbor místní sdružení Pirátské strany.


jaromir.horky@pirati.cz